Sammanställning från intervju

1.     Hur mycket pengar läggs på skolmaten/person?

Svar: Det läggs 26,64 kronor. Och i det ska det ingå råvarukostnad, personalkostnad samt övriga kostnader.

Detta är på en gymnasieportion (1,2 portion).

 

2.     Vad ska ingå i detta pris?

Svar: Knäckebröd, salladsbord, smör, råvarukostnad till en huvudrätt plus ett vegetariskt alternativ.

 

3.     Hur mycket näring måste det finnas i varje måltid?

Svar: Gymnasieelev 1,2 portion = 750 kcal.

Det skall ingå Huvudrätt, bröd med matfett, sallad och mjölk.

 

4.     Hur mycket av maten tillreder/lagar ni själva?

Svar: Personalen i matsalen Orienten tillagar 85 procent av maten själva, de tillagar grytor och alla såser själva från grunden. Men de gör inte fiskpinnar, köttbullar och mm från grunden, för det har dem inte tillräckligt med tid till.

 

5.     Följer ni några speciella krav?

Svar: Livsmedelsverket och barndietisten Margareta Rasmusson.

 

6.     Hur ska en måltid se ut enligt er?

Svar: Huvudrätt, vegetarisk rätt, 4 sorters knäckebröd, minst 5 sorters sallad/grönsaker, mjölk och matfett.

 

7.     Vilka kryddor använder ni?

Svar: Salt och peppar. De andra kryddorna är de enligt recepten de använder.


Kommentarer

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0